17th Annual Gallery Gallop

Overall Finish List

May 15, 2010


Results by T&H Timing.

8.5K Run

Place

Name City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Time

Pace

1

Steven Bugarin

1316

24

M

***** 19-24

31:30.1

5:58/M

2

Mike Egle Glenview IL

1227

48

M

***** 45-49

31:49.2

6:02/M

3

John Borman

1341

32

M

1 30-34

32:01.8

6:04/M

4

Bob Cisler

1339

40

M

1 40-44

32:43.2

6:12/M

5

Phillip Nafus

1324

39

M

1 35-39

33:01.7

6:15/M

6

Jeff Mescal

1329

44

M

2 40-44

33:23.3

6:19/M

7

adam higgins portage IN

1241

28

M

1 25-29

34:26.9

6:31/M

8

Ryan Kwiecinski

1330

35

M

2 35-39

34:31.8

6:32/M

9

Bret Pete

1362

45

M

1 45-49

34:36.0

6:33/M

10

Karen Nagel

1331

30

F

***** 30-34

36:46.4

6:58/M

11

Paul Stofko Chesterton IN

1292

34

M

2 30-34

36:48.9

6:58/M

12

Miguel Pena

1377

29

M

2 25-29

37:22.1

7:05/M

13

steven gerencser St Joseph MI

1235

46

M

2 45-49

37:31.9

7:06/M

14

Chanbo Sim Chesterton IN

1285

46

M

3 45-49

38:02.5

7:12/M

15

Brian Norrick Hebron IN

1263

53

M

1 50-54

38:58.7

7:23/M

16

Jeff Emmons Portage IN

1230

46

M

4 45-49

38:59.8

7:23/M

17

Bill Olsen

1336

47

M

5 45-49

39:00.3

7:23/M

18

Chad Wright

1368

39

M

3 35-39

39:10.4

7:25/M

19

Gunnar Larhoiden

1312

46

M

6 45-49

39:14.3

7:26/M

20

Mark Powell Valparaiso IN

1270

52

M

2 50-54

39:16.5

7:26/M

21

Mann Sptiler III Valparaiso IN

1287

61

M

1 60-64

39:20.0

7:27/M

22

Brandon Arnold

1355

27

M

3 25-29

39:22.0

7:27/M

23

Doug Finck Gary IN

1231

45

M

7 45-49

39:57.6

7:34/M

24

John Petroskey Hobart IN

1267

14

M

1 1-14

39:59.3

7:34/M

25

Harry Cannon

1337

56

M

1 55-59

40:01.4

7:35/M

26

Jeff Walsworth

1352

42

M

3 40-44

40:09.8

7:36/M

27

Al Mussman

1349

54

M

3 50-54

40:29.4

7:40/M

28

William Stalhandske

1342

27

M

4 25-29

40:40.2

7:42/M

29

Scott Allmon Chesterton IN

1203

46

M

8 45-49

40:58.4

7:46/M

30

Raymond Pietrzak

1343

45

M

9 45-49

41:07.3

7:47/M

31

Todd Strom

1382

30

M

3 30-34

41:14.3

7:49/M

32

Mike Bordowitz Hobart IN

1213

49

M

10 45-49

41:21.3

7:50/M

33

Robert Alt Chicago IL

1204

42

M

4 40-44

41:25.7

7:51/M

34

Tom Kekelik

1356

44

M

5 40-44

41:28.2

7:51/M

35

Edward Recktenwall Chesterton IN

1272

30

M

4 30-34

41:28.9

7:51/M

36

Carlos Mateo Gary IN

1259

58

M

2 55-59

41:52.6

7:56/M

37

Alex Seeley Hobart IN

1283

14

M

2 1-14

42:18.0

8:01/M

38

Bob Turek Schererville IN

1299

52

M

4 50-54

42:23.2

8:02/M

39

Jim Kyle Valparaiso IN

1249

46

M

11 45-49

42:29.7

8:03/M

40

Timothy Walls Saint Joseph MI

1303

52

M

5 50-54

42:32.4

8:03/M

41

Dan Govert

1378

56

M

3 55-59

42:46.5

8:06/M

42

Jose Garza

1369

43

M

6 40-44

43:29.9

8:14/M

43

Brad Zolla

1367

40

M

7 40-44

43:33.2

8:15/M

44

George Sasek

1321

47

M

12 45-49

43:39.7

8:16/M

45

Angel Colon III Valparaiso IN

1223

38

M

4 35-39

43:41.6

8:16/M

46

Bryan Kerstell

1319

32

M

5 30-34

44:10.8

8:22/M

47

Josh Powers

1346

30

M

6 30-34

44:35.1

8:27/M

48

Martin Buinicki Valparaiso IN

1215

37

M

5 35-39

45:00.1

8:31/M

49

Luke Starkey Hebron IN

1289

28

M

5 25-29

45:20.6

8:35/M

50

Hank Aguilera Chicago IL

1201

62

M

2 60-64

45:25.9

8:36/M

51

Emily Allmon

1350

19

F

1 19-24

45:36.5

8:38/M

52

Dave Wooden Valparaiso IN

1307

30

M

7 30-34

46:22.4

8:47/M

53

Holly Jones Gary IN

1246

32

F

1 30-34

46:30.0

8:48/M

54

Mary Zemansky Michigan City IN

1309

51

F

***** 50-54

46:30.1

8:48/M

55

Percy Pompey Gary IN

1269

45

M

13 45-49

46:43.0

8:51/M

56

Abby Ellis Chesterton IN

1229

26

F

1 25-29

46:46.4

8:51/M

57

Joe Starkey Crown Point IN

1288

30

M

8 30-34

46:48.6

8:52/M

58

Tim Belton Chicago IL

1208

61

M

3 60-64

46:50.9

8:52/M

59

Scott Mathey

1373

37

M

6 35-39

46:53.1

8:53/M

60

Deborah Brann

1314

43

F

1 40-44

47:06.1

8:55/M

61

Norm Williams

1357

47

M

14 45-49

47:23.9

8:58/M

62

Kesli Blankenship Lowell IN

1210

18

F

1 15-18

47:37.0

9:01/M

63

Fred Seibel Lansing IL

1284

41

M

8 40-44

47:40.3

9:02/M

64

Angula Erb

1375

48

F

1 45-49

47:43.6

9:02/M

65

Dale Yeager

1333

51

M

6 50-54

47:44.4

9:02/M

66

Steve Pinelli

1374

37

M

7 35-39

47:47.9

9:03/M

67

Dennis Peterson Gary IN

1266

47

M

15 45-49

47:55.9

9:05/M

68

Jim Martin Chesterton IN

1258

48

M

16 45-49

47:57.5

9:05/M

69

Mark Lapa Munster IN

1252

50

M

7 50-54

48:00.4

9:05/M

70

Mark Syverson Chicago IL

1294

51

M

8 50-54

48:04.9

9:06/M

71

Bill Dickinson Chesterton IN

1225

32

M

9 30-34

48:08.8

9:07/M

72

Eric Tonk Gary IN

1298

35

M

8 35-39

48:09.9

9:07/M

73

Steve Kearney

1323

61

M

4 60-64

48:11.9

9:08/M

74

Bob Matijavich Gary IN

1260

43

M

9 40-44

48:23.6

9:10/M

75

Frank Villegas

1359

54

M

9 50-54

48:36.8

9:12/M

76

Tim Kennedy

1332

48

M

17 45-49

48:44.7

9:14/M

77

Drew Thomas Westville IN

1297

33

M

10 30-34

48:55.1

9:16/M

78

Ken Martin

1371

44

M

10 40-44

49:18.9

9:20/M

79

Kaycee Crist

1365

13

F

1 1-14

49:23.5

9:21/M

80

Sonia Watkins

1340

54

F

1 50-54

49:39.0

9:24/M

81

Glenn Seerup

1360

0

M

1 0- 0

49:41.8

9:25/M

82

Mark Polimus Gary IN

1268

48

M

18 45-49

49:44.3

9:25/M

83

Jody Ritchie

1370

46

F

2 45-49

49:46.5

9:26/M

84

Bob Cavallo

1344

62

M

5 60-64

49:47.2

9:26/M

85

Jim Sasek

1328

48

M

19 45-49

50:03.7

9:29/M

86

Paul Karr

1372

50

M

10 50-54

50:13.3

9:31/M

87

Patrice Lawson Chesterton IN

1253

56

F

1 55-59

50:24.1

9:33/M

88

Thomas Johnston Jr. Gary IN

1245

39

M

9 35-39

51:03.2

9:40/M

89

Jenny Charles Chicago IL

1218

43

F

2 40-44

51:05.2

9:40/M

90

Megan Wimmer Hammond IN

1305

11

F

2 1-14

51:15.7

9:42/M

91

Michael Grochowski

1338

56

M

4 55-59

51:19.2

9:43/M

92

Barth Anderson Valparaiso IN

1207

57

M

5 55-59

51:24.9

9:44/M

93

Jean Jannasch Valparaiso IN

1243

63

F

1 60-64

51:28.5

9:45/M

94

Dan Blankenship Lowell IN

1211

43

M

11 40-44

51:55.0

9:50/M

95

Heather Schultz Lowell IN

1279

20

F

2 19-24

51:57.6

9:50/M

96

Ron Catalano Gary IN

1216

58

M

6 55-59

51:59.1

9:51/M

97

Bob Wiseman

1322

34

M

11 30-34

51:59.7

9:51/M

98

Jennifer Bianchi

1317

36

F

1 35-39

52:27.7

9:56/M

99

Tom Cera Gary IN

1217

52

M

11 50-54

52:29.6

9:56/M

100

Saul Aguilera

1315

29

M

6 25-29

52:36.6

9:58/M

 

Place

Name City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Time

Pace

101

Diana Twyman Gary IN

1300

55

F

2 55-59

52:42.0

9:59/M

102

Gene Marcowka Chicago IL

1256

45

M

20 45-49

52:54.0

10:01/M

103

Raul Pacheco Dyer IN

1265

48

M

21 45-49

53:18.1

10:06/M

104

Shane Van Kley E Chicago IN

1302

31

M

12 30-34

53:19.9

10:06/M

105

Jerry Jones

1358

49

M

22 45-49

53:25.0

10:07/M

106

Elaine Hendricks Valparaiso IN

1239

53

F

2 50-54

53:53.0

10:12/M

107

Barbara Parke

1318

59

F

3 55-59

53:56.8

10:13/M

108

Cody Sasek

1327

20

M

1 19-24

54:08.8

10:15/M

109

Michelle Weaver

1335

48

F

3 45-49

54:12.4

10:16/M

110

Jim Kaminski

1361

70

M

1 70-99

54:49.2

10:23/M

111

Allen Johnson Ogden Dunes IN

1244

65

M

1 65-69

54:57.2

10:24/M

112

Brooke Recktenwall Chesterton IN

1271

30

F

2 30-34

54:58.9

10:25/M

113

Diane Dumonte-Slater Valparaiso IN

1226

61

F

2 60-64

55:11.3

10:27/M

114

Buc Weaver

1334

50

M

12 50-54

55:16.0

10:28/M

115

David Chary Gary IN

1219

42

M

12 40-44

55:20.3

10:29/M

116

Dawn Sasek

1320

46

F

4 45-49

56:02.6

10:37/M

117

Randy Lewis

1379

60

M

6 60-64

56:07.1

10:38/M

118

Duane Hibbs

1351

73

M

2 70-99

56:25.8

10:41/M

119

Mark Robinson Manteno IL

1274

50

M

13 50-54

56:37.1

10:43/M

120

Chul Sim Schererville IN

1286

68

M

2 65-69

57:53.1

10:58/M

121

Amanda Moore

1353

21

F

3 19-24

58:16.6

11:02/M

122

Trish Taylor Michigan City IN

1295

32

F

3 30-34

58:21.0

11:03/M

123

Leticia Garcia Highland IN

1233

40

F

3 40-44

58:33.9

11:05/M

124

Felicia Schuster St John IN

1280

52

F

3 50-54

58:43.7

11:07/M

125

Janet Rotz Dyer IN

1277

56

F

4 55-59

58:44.7

11:07/M

126

Dan Schuster St John IN

1281

55

M

7 55-59

58:55.2

11:10/M

127

Carol Magill Chesterton IN

1255

59

F

5 55-59

59:11.2

11:13/M

128

Jes Pease

1380

36

F

2 35-39

59:15.3

11:13/M

129

Jeff Wright

1313

43

M

13 40-44

59:19.1

11:14/M

130

Thomas Nedza

1363

50

M

14 50-54

1:00:21.3

11:26/M

131

Amy Moore Crown Point IN

1261

43

F

4 40-44

1:00:30.8

11:28/M

132

Cecilia Bernal New Chicago IN

1209

53

F

4 50-54

1:00:33.7

11:28/M

133

James Ambrose Valparaiso IN

1206

44

M

14 40-44

1:01:21.8

11:37/M

134

Charles Lansdowne Highland IN

1250

59

M

8 55-59

1:01:33.4

11:39/M

135

Julie Stone Portage IN

1293

42

F

5 40-44

1:01:42.4

11:41/M

136

Keith Lansdowne Valparaiso IN

1251

34

M

13 30-34

1:01:58.0

11:44/M

137

Dennis Rotz Dyer IN

1278

62

M

7 60-64

1:02:00.6

11:45/M

138

Weslen Machulis

1376

55

M

9 55-59

1:02:20.1

11:48/M

139

Amiee Hessert Elmwood Park IL

1240

25

F

2 25-29

1:02:40.6

11:52/M

140

Polly Theising Valparaiso IN

1296

60

F

3 60-64

1:02:47.3

11:53/M

141

Ruth Bonacci Chesterton IN

1212

54

F

5 50-54

1:03:26.4

12:01/M

142

Sherry Robison Highland IN

1275

41

F

6 40-44

1:03:34.2

12:02/M

143

Levi Sasek

1326

14

M

3 1-14

1:04:02.4

12:08/M

144

Scott Moore

1354

46

M

23 45-49

1:04:05.8

12:08/M

145

Lauren Rodriguez Portage IN

1276

37

F

3 35-39

1:04:13.0

12:10/M

146

Barbie Scrogham Ft Wayne IN

1282

63

F

4 60-64

1:04:43.3

12:15/M

147

Larry Evans

1383

70

M

3 70-99

1:04:55.0

12:18/M

148

Sarah Korntheuer Forest Park IL

1248

28

F

3 25-29

1:04:55.9

12:18/M

149

Diane Kellenburger

1348

62

F

5 60-64

1:05:29.5

12:24/M

150

Karen Gay Valparaiso IN

1234

50

F

6 50-54

1:06:07.4

12:31/M

151

Peter Klaeser Sauk Village IL

1247

53

M

15 50-54

1:06:21.6

12:34/M

152

Monica Gutuerrez Hammond IN

1237

42

F

7 40-44

1:06:50.5

12:39/M

153

Kimberly Colgan Griffith IN

1222

33

F

4 30-34

1:07:42.1

12:49/M

154

Milagro Gonzalez Lake Station IN

1236

30

F

14 30-34

1:07:56.8

12:52/M

155

Dana Budd Churubusco IN

1214

55

M

10 55-59

1:08:28.5

12:58/M

156

Kristin Ulrich Forest Park IL

1301

27

F

4 25-29

1:08:41.3

13:00/M

157

Cindy Hall Hammond IN

1238

52

F

7 50-54

1:08:51.8

13:02/M

158

S. Lee Alvarez Michigan City IN

1205

48

F

5 45-49

1:09:03.5

13:05/M

159

Gideon Falk

1366

70

M

4 70-99

1:09:36.9

13:11/M

160

Carl Allegretti Frankfort IL

1202

48

M

24 45-49

1:09:59.7

13:15/M

161

Winston Steinecke Beecher IL

1291

67

M

3 65-69

1:10:13.5

13:18/M

162

Jose Hernandez

1311

62

M

8 60-64

1:10:19.5

13:19/M

163

Jamie Utley

1325

27

F

5 25-29

1:13:20.8

13:53/M

164

Sasa Sekuloski

1364

39

M

10 35-39

1:16:10.7

14:26/M

165

J.P. Wenckus

1381

66

M

4 65-69

1:20:38.2

15:16/M

166

Jose Lopez Schererville IN

1254

56

M

11 55-59

1:21:05.7

15:21/M

167

Bob Hooper Crown Point IN

1242

68

M

5 65-69

1:27:01.1

16:29/M

168

Dalia Elizondo Cedar Lake IN

1228

31

F

5 30-34

1:31:14.0

17:17/M

169

Jacinda Yerga Lowell IN

1308

40

F

8 40-44

1:32:53.2

17:35/M

170

Marvin Jordon

1000

71

M

5 70-99

1:51:17.0

21:05/M